Sozopol jest jednym  z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego w odległości 35 km od Burgas. Historia Sozopolu  sięga epoki brązu kiedy zamieszkiwali je Trakowie, miasto znajdowało się pod panowaniem Greków, Rzymian, a także znajdowało się  pod panowaniem imperium osmańskiego.

Pierwotna nazwa to Antheia, ale już wkrótce została zmieniona na Apollonia. Apollonnia słynna była z tego, że znajdował się w niej olbrzymi posąg Apollina. Posąg dłuta Kalamisa został przeniesiony do Rzymu przez Lukullusa.

Apollonia była znana także jako Apollonia Pontica, tłumacząc – Apollonia na Morzu Czarnym, następnie Apollonia Magna, oznaczała Wielka Apollonia.

Po V w.n.e.  wystepowała nazwa Sozopolis, kiedy miasto stało się częścią imperium osmańskiego nazwę zmieniono na Sizeboli, Sizebolu. Po przejeciu przez Bułgarię nadanu mu nazwę Sozopol.

Symbolem miasta jest kotwica co dowodzi że wielkie znaczenie miał handel morski i współpraca polityczna z miastami Starożytnej Grecji – Atenami, Koryntem, Miletem wyspami Rodos, Lesbos.

W Muzeum Etnograficznym znajduja się eksponaty i pamiątki tych zamierzchłych czasów.

Dzisiejszy Sozopol to znany kurort turystyczny i obowiązkowy punkt wszystkich odwiedzających Bułgarię.

Do malowniczego miasteczka przyciągają turystów  szerokie piaszczste plaże Morza Czarnego, zabytki i wspaniała atmosfera starego miasta.

Spacerując krętymi brukowanymi uliczkami możemy podziwiać  tradycyjną kamienno- drewnianą zabudowę.

Sozopol to czarujące i romantyczne miejsce z cerkwiami i kaplicami, wiekszość z nich została zniszczona przez Turków ale do dnia dzisiejszego zachowały się cztery:

Cerkiew św. Jerzego,

Cerkiew św. Zosima,

Cerkiew Najświętszej Marii Panny

Cerkiew św. Cyryla i Metodego

Sozopol zostaje na zawsze  w pamięci…