To  malownicze stare miasto, jest jednym z najstarszych miast Europy. Zostało założone 3000 lat temu przez Traków i początkowo nosił nazwę Messambria.

W VI wieku p.n.e. miasto zostało kolonią  grecką, powoli stawało się centrum handlowym i kulturalnym regionu.  Wybudowano w mieście świątynię, teatr, a także uzyskano prawo bicia własnej monety.

Z tego okresu zostały fragmenty muru obronnego, który stanowił fortyfikację miasta.

Rzymianie zdobyli miasto w 7 1r. p.n.e., następnie przeszło we władanie Bizancjum i w tym okresie wybudowano liczne świątynie i nowe mury.

W roku 812 po dwóch tygodniach oblężenia miasto zostało zdobyte przez chana Kruma i już jako Nesebyr stało się częścią Państwa Bułgarskiego.

W roku 1453 miasto  zdobywają  Turcy i zostaje włączone do imperium osmańskiego co zapoczątkowało upadek miasta.

W XIX wieku Nesebyr stał się małym miasteczkiem, którego głównym środkiem utrzymania było rybołówstwo i rolnictwo.

Po 1959 roku kiedy na wybrzeżu Morza Czarnego powstał kurort wypoczynkowy Słoneczny Brzeg.

Nessebyr wykorzystał swoje położenie, warunki geograficzne i swoją historię. Miasto postawiło na rozwój turystyki, która rozwija się do dnia dzisiejszego.

Nesebyr to prawdziwa perełka architektoniczna, a o wyjątkowości tego miejsca świadczy to, że w 1983 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury  UNESCO.

Najciekawsze zabytki Nesebyru to wszystko to co pozostało z czasów starożytnych, mury miasta, ruiny Bazyliki, wyroby ceramiczne i pamiątki jeszcze z czasów Greków, cerkwie św. Apostołów, św. Jana Chrzciciela oraz pięknie zachowana zabudowa mieszkalna.

Nesebyr to obowiązkowy punkt każdego turysty odwiedzającego Bułgarię.